personality vs character

Genel

ailenizin psikoloğu olarak son bi defa hatırlatıyorum; sonra “yok ben duymadım”, “yok ben bilmedim” dinlemem heberiniz olsun

Kişilik ile karakter arasındaki en temel fark; kişiliğin doğuştan ediniliyor, karakterin sonradan öğreniliyor olması. Kişilik isminden de farkedileceği üzere, kişisel (öznel) bir kavram, karakter ise aksine nesnel. Karaktere konu olan kriterlerin anlamları insanlığın değişimi ile birlikte değişiyor, fakat kişiliği oluşturan kavramlarda değişim çok daha yavaş bir şekilde gerçekleşiyor. Kişilik biyolojik ve genetik, ama karakter düşünsel ve bilgiye dayalı.

Kişilik dendiğinde aklımıza gelecek kavramlar; utangaçlık, espritüellik, ilgililik, tutkululuk, dışa açıklık veya kapalılık vs olmalı. Karakter dendiğinde ise; dürüstlük, saygı, sorumluluk, bağlılık, cesaret .. gibi olmalı.

Karakter kaderdir” diye popüler bir teori mevcut. Heraklit’e ait. Anladığım kadarıyla karakterin özelliklerini hesaba katarak düşündüğümüzde “karakter değiştirilebilirse, kader de değiştirilebilir” gibi bir anlam çıkarmamız gerekiyor. Belli ki bu düşünce ile kişiliğin karakter üzerindeki yönlendirici etkisi hiçe sayılmış. Belki de karakter ve kişilik arasında yukarıdaki şekilde bir ayrıma gitmiyordu ve/veya ikisinin tek parça olduğunu düşünüp ikisine birden karakter adı veriyordu. Buradan hareketle “acaba tekleştirilmeli mi yoksa bölünmeli mi?” hatta bölümleme 2’den fazla mı olmalı? diyerek çeşitli felsefe (veya varoluş psikolojisi) senaryoları da oluşturulabilir elbette.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s