Adaptation

cinema

biraz daha özenli izleyince ne kadar başarılı bir filmle karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz.
sırf john laroche’nin çiçek ve arı arasındaki “ruh ikizi” türevi ilişkiye dair anlattığı şiirsel detaylardan iki üç tane romantik komedi filmine senaryo çıkar.

filmin en büyük sorunu da bu aslında , çok fazla olay-durum var, belki sadeleştirilip daha fazla aksiyona girişilebilirdi demek geliyor içimden.
örneğin filmde geçen kavramlar ve bir de onların metaforlarını ekleyince notlar aldığınız a4 ler baya bi kalınlaşmaya başlıyor.

zaten susan’ın değişim hakkında çözümlemeler yaptığı sahneden sonra senaryo bu kadar karmaşayı kaldıramayıp , garip rastlantılar yönünde kendine bir yol buluyor. bu da haliyle filmin etkileyiciliğine büyük zarar veriyor.

her ne olursa olsun bu film izlenmeli. özellikle ilk dörtte üçlük bölümü gayet eğlenceli yollarda geziniyor. writer’s block konusunda da barton fink ile beraber ele alınması lazım. hele de bir senaryo falan yazacaksanız bu filmde bir sürü ipucu var.

filmin genel hollywood izleyicisine hitap etmediği de açık bir gerçek. imdb’nin şu anki puanı olan 7.9 bence hakkaniyetli. filmin ilerde daha fazla değer kazanacığına kesin gözüyle bakıyorum.

bir de susan’in dediği gibi; değişim bir seçenek değildir. öylece kendiliğinden gerçekleşir ve kendisini hiç de farkettirmez

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s